Какво представляват клауд сървърите?

Cloud (клауд) сървърите са надеждни и гъвкави виртуални Linux, Windows и FreeBSD сървъри, достъпни и управляеми през интернет. Използва се технология за виртуализация (KVM), чрез която ресурсите на един много мощен физически сървър се разделят и се образуват няколко виртуални логически сървъра, работещи напълно самостоятелно. 

Данните са изнесени върху резервирани външни дискови масиви, което осигурява защитата им и позволява местенето на облачните сървъри в реално време без прекъсване на работата им. 

Физическите сървъри се наблюдават във всеки един момент и в случай на проблем с някой от тях, клауд сървърите, работещи върху него, се местят автоматично на друг. Ресурсите на облачните сървъри могат да бъдат променяни динамично по всяко време. 

Защо клауд, а не виртуални сървъри (VPS)?

Отъждествяването на облачните технологии само с виртуализацията е доста често срещана грешка. За съжаление, има доставчици на пазара, които предлагат и рекламират услугите си като облачни, а всъщност предоставят единствено виртуализация със софтуер за управление, като по този начин заблуждават потребителите. 

Виртуализацията или разделянето на един физически сървър на няколко логически е само една технология и малка част от изграждането на истинска облачна среда. Използват се още десетки технологии, които осигуряват работата на цялата система като един жив организъм, в който различните компоненти си взаимодействат. Цялата система в клауд средата се управлява и следи от контролни сървъри, които предприемат автоматични конкретни действия при определени събития. 

Сигурността и надеждността на клауд платформите са на изключително по-високо ниво, производителността също. В клауд средата отсъства SPOF (Single Point Of Failure), защото всички компоненти, устройства и мрежови трасета са дублирани и резервирани. 

Каква е разликата между клауд и наетите сървъри?

От потребителска гледна точка и при облачните сървъри, и при физическите, имате възможност да инсталирате и конфигурирате всякакъв софтуер без ограничение. В сравнение с физическите обаче, клауд сървърите могат да бъдат конфигурирани по-бързо - само за няколко минути. 

Всички основни операции са автоматизирани и отнемат няколко клика в уеб базиран контролен панел. Много голямо предимство е, че при клауд сървърите имате възможност да променяте параметрите им, като добавяте или премахвате ресурси по всяко време и в зависимост от вашите нужди. 

От гледна точка на надеждността, при наетите сървъри има наличие на SPOF (Single Point Of Failure), т.е. ако някой компонент в сървъра се повреди, той ще спре да работи, докато не бъде подменен. В Neterra.Cloud всички компоненти, устройства и мрежови трасета са дублирани и резервирани и в случай на проблем, сървърите и услугите ви ще продължат да работят без прекъсване. 

Мога ли да променям параметрите на клауд сървърите?

Да, можете да променяте всички параметри на вашите облачни сървъри, като добавяте или премахвате ресурси спрямо конкретните ви нужди. Всичко става бързо и лесно чрез интуитивен уеб базиран контролен панел. 

Какво представляват виртуалните процесорни ядра (vCPU)?

Виртуалните процесорни ядра (vCPU) представляват логически процесорни ядра, които се използват в клауд сървърите. Neterra.Cloud използва мощни сървърни процесори Intel Xeon E5, за да ви осигури максимална производителност. 

Всяко vCPU е с производителност 0.6Ghz, като за разлика от други доставчици на IaaS (Infrastructure-as-a-Service) облачни услуги, ние не препродаваме капацитет и ресурсите са напълно гарантирани. Когато системата не е натоварена на 100%, ние ви даваме като допълнителен бонус възможността да използвате до 4 пъти повече производителност от първоначално закупената или до 2.4Ghz на всяко ядро. 

Какъв софтуер за виртуализация използва Neterra.Cloud?

Ние използваме KVM за виртуализация на нашите хипервайзори. Това позволява стартирането на напълно изолирани клауд сървъри с операционни системи Linux, Windows и FreeBSD. KVM е проект за виртуализиращ софтуер с отворен код. Разработва се повече от 10 години и е в основата на най-големите облачни платформи в световен мащаб. 

Получавам ли архивиране (backup) на клауд сървърите?

Стандартно Neterra.Cloud осигурява резервираност (backup) единствено на инфраструктурата, върху която работят стартираните облачни сървъри. Можете да осигурите архивиране (backup) на данните си чрез закупуване и настройка на допълнителната опция „Пространство за съхранение на архиви“. 

Чрез тази опция имате възможност да настроите автоматично архивиране (backup), при което на определен интервал от време, зададен от вас, се прави снимка (snapshot) на целия клауд сървър. От направените снимки не само можете да възстановите клауд сървърите си по всяко време, но можете и да създавате шаблони, които да използвате за инсталиране на други облачни сървъри. 

Ако съм закупил опцията за архивиране, как и колко често се правят архиви?

Това зависи от вашите нужди. Можете да настроите честотата на архивиране на вашите клауд сървъри чрез уеб базирания контролен панел за управление на услугата. В случай че имате нужда от помощ, пишете ни и ние ще го направим вместо вас. 

Какви са максималните ресурси за един клауд сървър?

Максималните ресурси, с които можете да конфигурирате един клауд сървър през системата, са 16 процесорни ядра (vCPU), 16GB физическа памет (RAM), 500GB дисково пространство, 500GB пространство за съхранение на архиви (Backup) и 10 IP адреса. В случай че имате нужда от повече параметри, свържете се с нас чрез страницата ни за контакти. 

Какъв облачен сървър е подходящ за уеб (web), пощенски (mail) или файлов сървър?

Подходящите параметри за всеки клауд сървър зависят от много фактори - например изисквания на софтуера, който ще се инсталира, обема на информацията, която ще се разположи върху сървъра, броя на потребителите, които ще достъпват и използват услугите. 

Пишете ни и ние ще ви консултираме напълно безплатно, за да изберете оптималното решение за нуждите на вашия проект. 

Мога ли да добавя допълнителни IPv4 адреси към клауд сървъра си?

Можете да закупите, добавите и конфигурирате допълнителни IPv4 адреси към вашите клауд сървъри по всяко време. Максималният брой налични IPv4 адреси за един сървър зависи от избраната конфигурация. В случай че имате нужда от повече IPv4 адреси, моля, свържете се с нас. 

Мога ли да използвам операционна система Microsoft Windows Server в клауд сървърите?

Neterra.Cloud е лицензиран партньор и доставчик на услуги на Майкрософт по програмата Services Provider License Agreement (SPLA). Това ни позволява да ви предоставяме сървърни операционни системи Microsoft Windows Server, както и различни видове софтуер на Майкрософт (например Microsoft Exchange Server) „под наем“ на месечна база към клауд сървърите. 

За разлика от стандартния модел на лицензиране, този подход ви дава изключителна гъвкавост и възможност да променяте броя и вида на нужните ви лицензи всеки месец. 

Мога ли да инсталирам операционна система от мой диск?

Neterra.Cloud работи с готови шаблони на операционни системи Linux, Windows и FreeBSD, които са оптимизирани за работа в облачна среда. За момента опция за инсталиране от диск не е налична. Разбира се, ние предлагаме всички най-разпространени операционни системи. 

В случай че имате нужда от операционна система, която не е налична, пишете ни и при възможност ние ще я добавим. 

Мога ли да преинсталирам клауд сървърите и как става това?

Да, можете да го направите бързо и лесно чрез опцията „Reinstall“ в секцията за управление на всеки облачен сървър в уеб базирания контролен панел. Моля, имайте предвид, че при преинсталация на операционната система всички данни в сървъра ще бъдат изтрити! 

С какъв достъп разполагам до облачните сървъри и как мога да ги достъпя?

Neterra.Cloud ви предоставя възможност за достъп на ниско ниво чрез виртуална конзола, достъпна в секцията за управление на всеки от клауд сървърите в уеб базирания контролен панел. 

Можете да използвате и всеки стандартен SSH (Secure Shell) клиент за отдалечен достъп до клауд сървъри с операционна система Linux и FreeBSD. 

Клиентите със сървъри с Microsoft Windows могат да използват RDP (Remote Desktop Protocol). 

Как става заплащането на услугите в Neterra.Cloud и какво представлява опцията Депозит?

Всички услуги в Neterra.Cloud са предплатени. Те могат да бъдат заплатени чрез поддържаните методи за разплащане. 

За ваше удобство съществува и опцията „Депозит“. Чрез тази опция Neterra.Cloud ви дава възможност да добавите средства във вашия профил, които да бъдат използвани автоматично при бъдещи поръчки и плащания в системата. Така ще си спестите времето, което е нужно за извършване на стандартните разплащания. 

Какви методи за плащане поддържа Neterra.Cloud?

Към момента поддържаме следните начини за плащане: Банков превод, ePay.bg, PayPal, BitPay и кредитни и дебитни карти VISA, Visa Electron, MasterCard и Maestro. 

Можете да заплатите вашите услуги във валути BGN и EUR, както и във виртуална валута Bitcoin (BTC).